Track and Field

Schedule 2020

To Be Announced

Roster

Name Class
 Julia Akin Senior
Kailee Ash Sophomore
Alexis Barbay Senior
Avery Claire Bateman Freshman
Rebecca Bateman Freshman
Anna Beatty Sophomore
Kaelie Bernard Junior
Katie Betz Sophomore
Rachel Blouin Junior
Caroline Boone
Freshman
Abigail Bordelon Junior
Rebecca Bordelon Freshman
Isabelle Brown Junior
Amelia Bryan Sophomore
Alana Buckley Freshman
Katie Calegan Freshman
Corinne Carnaggio Sophomore
Kennedy Carter Sophomore
Naomi Cates Junior
Esther Clementine Freshman
Kate Cochran Junior
Olivia Cook Sophomore
Catherine Couvillion Senior
Julia Crawford Junior
Zara Crawford Freshman
Olivia Devall Senior
Virginia Dirks Junior
Kate Dooley Sophomore
Brynn Duggan Sophomore
Ava Dunn Freshman
Anna Eagleton Sophomore
Ava Falcon Senior
Reese Favaloro Freshman
Olivia Fruge Sophomore
Ella Gardiner Sophomore
Juliette Gautreaux Senior
Grace Granger Sophomore
Lauren Hendry Senior
Julianna Hill Senior
Lucy Hodges Freshman
Claire Holder Junior
Olivia Hotstream Freshman
Macy Howard Sophomore
Anna Ieyoub Sophomore
Georgia Ieyoub Sophomore
Danielle Jones Senior
Elise Jones Freshman
Hannah Jones Freshamn
Sophie Kronenberger Junior
Emily Kukura Senior
Sydney LaFleur Junior
Kate Langley Sophomore
Emma Lauret Freshman
Allie Lefeaux Sophomore
Ava Lemoine Freshman
Lilly Leonard Freshman
Ellen Livingston Freshman
Leanne Livingston Senior
Susie Lucas Freshman
Grace Majoria Freshman
Mya Manuel Sophomore
Emily Marionneaux Sophomore
Angelle Martin Senior
Sophie Martin Sophomore
Catherine Martinez Junior
Anna McArthur Sophomore
Paige Melancon Sophomore
Kayleigh Mims Senior
Kendyll Monceaux Freshman
Ava Moreau Sophomore
Londyn Moreau Sophomore
Heaven Morgan Freshman
Bella Moushleb Junior
Alexis Napoli Freshman
Mary Netterville Sophomore
Victoria Nolan Freshman
Morgan Nunnery Senior
Lucy Oatley Freshman
Madi Ogra Senior
Katelyn Perricone Sophomore
Grace Pizzolato Sophomore
Lydia Poche Sophomore
Alessandra Purnell Sophomore
McKenna Ramsey Junior
Ava Riche Freshman
Caroline Ritchie Junior
Kate Ritchie Sophomore
Catherine Rollins Sophomore
Katie Belle Rothkamm Sophomore
Alex Sanford Freshman
Amelia Sanford Freshman
Ploy Sanguanruang
Senior
Catherine Saunders Sophomore
Camille Schexnayder Sophomore
Trystan Seeling Sophomore
Brooke Shiflett Sophomore
Camille Smith Freshman
Carsyn Smith Freshman
Peyton Smith Senior
McCall Terrell Freshman
Maddie Toler Senior
Tiffany Tran Sophomore
Margaret Turner Senior
Elizabeth Usher Freshman
Mary Usher Junior
Adrianne VanDuzee Freshman
Taylor Walker Sophomore
Anna Whitfield Sophomore
Kristian Williams Freshman
Taylor Winters Senior
Jemma Wood Freshman

All-Time Records

Team History

2019

LHSAA State Indoor Track and Field Championships: 2nd
1,600m Run: Isabelle Brown, 1st place, 5:23.04; Lauren Hendry, 2nd place, 5:27.18
800m Run: Taylor Winters, 3rd place, 2:24.38; Lydia Poche, 5th place, 2:27.55
4x800m Relay: Isabelle Brown, Maddie Kate Gardiner, Virginia Dirks and Taylor Winters, 1st place, 10:00.19
3,200m Run: Lauren Hendry, 1st place, 11:40.28; Sophie Martin, 2nd place, 11:41.82
Shot Put: Kayleigh Mims, 6th place, 36-09.00

LHSAA Class 5A Outdoor Track and Field Championships: 1st
4x800m Relay: Lauren Hendry, Virginia Dirks, Maddie Kate Gardiner and Taylor Winters, 2nd place, 9:46.63
1600m Run: Sophie Martin, 1st place, 5:13.58; Isabelle Brown, 2nd place, 5:13.60
800m Run: Taylor Winters, 2nd place, 2:18.87; Lydia Poche, 3rd place, 2:19.88
4x100m Relay: Claire Holder, Alexis Barbay, Sydney LaFleur and Hannah Jones, 5th place, 49.12
300m Hurdles: Sophie Kronenberger, 4th place, 47.05
3200m Run: Lauren Hendry, 2nd place, 11:37.55; Sophie Martin, 3rd place, 11:38.97
4x400m Relay: Alessandra Purnell, Ava Moreau, Olivia Cook and Taylor Winters, 3rd place, 4:03.50
High Jump: Catherine Couvillion, 5th place, 5-00.00
Shot Put: Kayleigh Mims, 4th place, 36-06.00

Class 5A Region II Track and Field Championships: 1st 

District 5-5A Track and Field Championships: 1st (12th consecutive district title)

Coach: Charlie Daigle
 
Post-Season Honors
LTFCA All-State Team: Sophie Martin, Lauren Hendry, Maddie Gardiner, Virginia Dirks, Taylor Winters
LSWA All-State Team: Taylor Winters, Lydia Poche, Sophie Martin, Isabelle Brown, Lauren Hendry, McKenna Ramsey, Sophie Kronenberger, Kayleigh Mims, Maddie Kate Gardiner, Virginia Dirks
LHSAA Class 5A Academic All-State Team: Alexis Barbay, Catherine Couvillion, Olivia Devall, Lauren Hendry, Emily Kukura, Leanne Livingston, Kylie Angelle Martin, Katherine McCullen, Kayleigh Mims, Peyton Smith, Madeline Toler, Margaret Turner, Taylor Winters
All-Metro: Taylor Winters, 800 meters; Lydia Poche, 800 meters; Sophie Martin, 1,600 meters and 3,200 meters; Isabelle Brown, 1,600 meters; Lauren Hendry, 3,200 meters; McKenna Ramsey, 300 meter hurdles; Sophie Kronenberger, 300 meter hurdles; Claire Holder, Alexis Barbary, Sydney LaFleur and Hannah Jones, 4x100 meter relay; Ava Dunn and McKenna Ramsey, 4x100 meter relay alternates; Alessandra Purcell, Ava Grace Moreau, Olivia Cook and Taylor Winters, 4x400 meter relay;  Julia Crawford and McKeena Ramsey, 4x400 meter relay alternates; Isabelle Brown, Virginia Dirks, Maddie Kate Gardiner and Taylor Winters, 4x800 meter relay; and Lauren Hendry and Lydia Poche, 4x800 meter relay alternates.

Team Awards
4-Year Letter Winners: Alexis Barbay, Catherine Couvillion, Lauren Hendry, Kayleigh Mims, Peyton Smith
Most Valuable Performer: Taylor Winters
Most Points Performer (Overall Field Events): Kayleigh Mims
Most Points Performer (Throwing Events): Kayleigh Mims
Most Points Performer (Pole Vault): Taylor Walker
Most Points Performer (Jumping Events): Reese Favaloro
Most Points Performer (Overall Track Events): Taylor Winters
Most Points Performer (Sprints & Hurdles): Hannah Jones
Most Points Performer (Distance Events): Taylor Winters
Most Points Performer (Throwing Events): Peyton Smith
Most Improved (Jumping Events): Lucy Oatley, Ava Riche
Most Improved (Pole Vault): Georgia Ieyoub
Most Improved (Sprints and Hurdles): McKenna Ramsey
Most Improved (Distance Events): Lydia Poche, Sophie Martin
Coaches’ Award: Lauren Hendry
100 Point Club: Lauren Hendry, Claire Holder, Hannah Jones, Sophie Martin, McKenna Ramsey, Taylor Winters

Of Note
Peyton Smith will compete on the track and field team at Rhodes College; Taylor Winters will compete on the track and field team at the U.S. Coast Guard Academy; and Angelle Martin will compete on the track and field team at Millsaps College.

Coach Charlie Daigle was named Louisiana's 2019 Girls High School Coach of the Year by the U.S. Track & Field and Cross Country Coaches Association.

2018

Regular season record: Seven 1st-place finishes; two 2nd-place finishes; one 7th-place finish
LHSAA State Indoor Track and Field Championships (Qualified in 8 Events): 4th    
Chelsea Rose Bagnerise (60m Hurdles, 6th place, 10.03); Jennifer Bennett (1600m, 7th place, 5:38.50); Isabelle Brown (1600m, 8th place, 5:40.44); Catherine Couvillion (High Jump, 11th place, 4-10); Lauren Hendry (3200m, 1st place, 11:35.93); Claire Holder (60m Hurdles, 5th place, 9.91); Anna Koonce (Pole Vault, 9th place,  8-4.25); Sophie Martin (3200m, 4th place, 12:11.13); Alessandra Purnell (High Jump, 10th place, 5-0); Kayleigh Mims (Shot Put, 10th place, 32-5); Taylor Winters, Kelly Stephens, Ava Moreau and Alessandra Purnell (4x400m Relay, 5th place, 4:17.39); Taylor Winters, Ava Falcon, Isabelle Brown and Lauren Hendry (4x800m Relay, 2nd, 10:18.22).

LHSAA Class 5A Outdoor Track and Field Championships (Qualified in 10 Events; School record): 3rd    
Chelsea Rose Bagnerise (100m Hurdles, 3rd place, 15.25); Isabelle Brown (1600m, 2nd place, 5:13.78 and 800m, 5th place, 2:23.38); Catherine Couvillion (High Jump, 3rd place, 5-2); Lauren Hendry (1600m, 1st place,  5:07.42 and 3200m, 1st place, 11:07.30, new school record); Claire Holder (Long Jump, 4th place, 17-8.50); Sophie Kronenburger (300m Hurdles, 3rd place, 46.42); Sarah Summerville (Javelin, 3rd place, 134-3, new school record); Taylor Winters (800m, 6th place, 2:24.32); Chelsea-Rose Bagnerise, Rebecca Schwartzenburger, Alexis Barbay and Sydeny LaFleur (4x100m Relay, 9th place, 49.60); Ashleigh Ward, Kelly Stephens, Taylor Winters and Allesandra Purnell (4x400m Relay, 7th place, 4:05.75).

Region II-5A Track and Field Championships (Qualified in 18 Events): 2nd   
Lauren Hendry (3200m, 11:15.05, new school record)

District 5-5A Track and Field Championships 1st (11th consecutive district title)

Coach: Charlie Daigle
 
Post-Season Honors
LTFCA All-State Team: Isabelle Brown, Lauren Hendry (MVP), Sophie Martin, Sarah Summerville, Peyton Williams, Taylor Winters, Kelly Stephens, Ashleigh Ward & Alessandra Purnell
LSWA All-State Team: Isabelle Brown, Lauren Hendry (MVP), Sophie Martin, Sarah Summerville
LHSAA Composite Academic All-State Team: Claire Barfield and Jane Jeha
LHSAA Class 5A Academic All-State Team: Kennedy Benjamin, Jennifer Bennett, Haley Blouin, Carley Dugas, Jeha, Rebecca Schwartzenburg
All-Metro Team: Isabelle Brown, Lauren Hendry (MVP), Sophie Martin, Sarah Summerville, Peyton Williams, Taylor Winters, Kelly Stephens, Ashley Ward, Alessandra Purnell

Team Awards
4-Year Letter Winners: Hannah Grace Babin, Chelsea-Rose Bagnerise, Clare Barfield, Jennifer Bennett, Haley Blouin, Anna Koonce, Kelly Stephens, Sarah Summerville
Most Valuable Performer: Lauren Hendry
Outstanding Performer (Overall Field Events): Kayleigh Mims
Outstanding Performer (Throwing Events): Kayleigh Mims
Outstanding Performer (Pole Vault): Peyton Williams
Outstanding Performer (Jumping Events): Claire Holder
Outstanding Performer (Overall Track Events): Lauren Hendry
Outstanding Performer (Sprints & Hurdles): Chelsea-Rose Bagnerise
Outstanding Performer (Relays): Alexis Barbay and Rebecca Schwartzenburg
Outstanding Performer (Distance Events): Lauren Hendry
Most Improved (Throwing Events): Michelle Lorio
Most Improved (Jumping Events): Haley Blouin
Most Improved (Pole Vault): Maddie Toler
Most Improved (Sprints and Hurdles): Sophie Kronenburger
Most Improved (Distance Events): Isabelle Brown
Coaches’ Award: Jennifer Bennett and Hannah Grace Babin
100 Point Club: Isabelle Brown, Lauren Hendry, Claire Holder, Kayleigh Mims and Sarah Summerville.

2017

Regular season record:  Seven 1st-place finishes; two 2nd-place finishes; two 4th-place finishes
LHSAA State Indoor Track and Field Championships (Qualified in 11 Events): 3rd 
Chelsea Rose Bagnerise (60m Hurdles, 12th place, 10.24); Clare Barfield (Triple Jump, 13th place, 33-03); Jennifer Bennett (Triple Jump, 4th place, 35-09.25); Gabrielle Chauvin (800m, 5th place, 2:29.14 and 1600m, 2nd place, 5:21.34); Catherine Couvillion (High Jump, 5th place, 5-01.00); Lauren Hendry (3200m, 3rd place, 12:01.78); Kayleigh Mims (Shot Put, 7th place, 33-04.25); Alexandra Rivett (Pole Vault, 10th place 8-11.00); Peyton Williams (Pole Vault, 8th place 9-05.25); Landry West (Long Jump, 9th place, 16-01.25 and Triple Jump, 4th place, 35-09.25)
LHSAA Class 5A Outdoor Track and Field Championships: (Qualified in 10 Events/Most Ever): 4th  
Gabriella Chauvin (800m, 1st place, 2:14.73 and 1600m, 1st place, 5:12.33); Catherine Couvillion (High Jump, 5th place, 5-02.00); Lauren Hendry (3200m, 1st place, 11:21.88); Elizabeth Landry (Javelin, 6th place,  115-05.00); Sarah Summerville (Javelin, 5th place, 124-00.00); Landry West (Long Jump, 5th place, 17-05.75 and Triple Jump, 2nd place, 37-02.75); Peyton Williams (Pole Vault, 4th place, 10-00.00); Taylor Winters (800m, 5th place, 2:23.03)
Region II-5A Track and Field Championships (Qualified in 15 Events): 1st 
Landry West (Triple Jump, 2nd place, 37-10.00; new school record)
Peyton Williams (Pole Vault, 2nd place, 10-06.00; new school record)
District 5-5A Track and Field Championships: 1st (Tenth consecutive district title)
Coach: Charlie Daigle 

Post-Season Honors
All-Metro: Peyton Williams (pole vault); Landry West (long jump and triple jump), Elizabeth Landry (javelin); Sarah Summerville (javelin); Gabriella Chauvin (800m and 1600m);  Lauren Hendry (1600m and 3200m); Taylor Winters (800m); 4x400m Relay: Taylor Winters, Leanne Livingston, Kelly Stephens and Gabriella Chauvin
LTFCA All-State Team: Gabriella Chauvin (800m and 1600m), Lauren Hendry (3200m)
LSWA All-State Team: Gabriella Chauvin (800m and 1600m); Lauren Hendry (3200m); Landry West (triple jump)
LHSAA Composite Academic All-State Team: Claire Andries, Jennifer Windham
LHSAA Class 5A Academic All-State Team: Claire Andries, Elise Bordlee, Sarah Bowden, Delaney Campagna, Gabriella Chauvin, Claire Gonsoulin, Annie Hill, Isabella Kotval, Elizabeth Landry, Camille Webre, Landry West, Jennifer Windham 

Team Awards
4-Year Letter Winners: Elise Bordlee, Sarah Bowden, Gabriella Chauvin, Annie Hill, Elizabeth Landry, Alexandra Rivett, Landry West, Jennifer Windham
Most Valuable Performer: Landry West
Outstanding Performer (Overall Field Events): Landry West
Outstanding Performer (Throwing Events): Elizabeth Landry
Outstanding Performer (Jumping Events): Landry West
Outstanding Performer (Overall Track Events): Gabriella Chauvin
Outstanding Performer (Sprints & Hurdles): Chelsea Rose Bagnerise
Outstanding Performer (Relays): Kelly Stephens
Outstanding Performer (Distance Events): Gabrielle Chauvin
Most Improved (Throwing Events): Elizabeth Landry & Kayleigh Mims
Most Improved (Jumping Events): Catherine Couvillion 
Most Improved (Sprints & Hurdles): Bradlee Betz
Most Improved (Distance Events): Lauren Hendry
100 Point Club: Landry West, Gabriella Chauvin and Lauren Hendry
Coach’s Award: Annie Hill, Jennifer Windham 

Individual Accomplishments
Mobile Challenge of Champions Qualifiers: Gabriella Chauvin (1600m), Elizabeth Landry (Javelin), Sarah Summerville (Javelin), Landry West (Long Jump and Triple Jump), 4x800m Relay (Taylor Winters, Claire Andries, Elise Bordlee and Gabriella Chauvin)

2016

Regular season record: Five 1st-place finishes; one 2nd-place finish; one 3rd-place finish; one 10th-place finish
LHSAA State Indoor Track and Field Championships: 6th
School record set by the 4x200m relay team of Chelsea-Rose Bagnerise, Michaela Mitchell, Kelly Stephens and Katherine McCullen (5th place, 1:48.66)
LHSAA Class 5A Outdoor Track and Field Championships: 7th  
Region II-5A Track and Field Championships: 2nd
School record set by Landry West in the triple jump (37-06.00)
District 5-5A Track and Field Championships: 1st (ninth consecutive district title)
Landry West named Outstanding Field Performer; Gabby Chauvin named Outstanding Track Performer
Coach: Charlie Daigle 

Post-Season Honors
LWSA All-State Team: Michaela Mitchell, Kelly Stephens, Annie Hill and Gabriella Chauvin (4x400 relay)
All-Metro Team: Gabriella Chauvin (800m and 1,600m); Chelsea-Rose Bagnerise, Michaela Mitchell, Kelly Stephens and Katherine McCullen (4x100 relay); Michaela Mitchell, Kelly Stephens, Annie Hill and Gabriella Chauvin (4x400 relay); Landry West (high jump, long jump and triple jump); Elizabeth Landry (javelin)
LHSAA/Exxon Mobil Composite All-Academic Team: Natalie Aguillard
LHSAA/Exxon Mobil Class 5A Academic All-State Team: Cayley LeBlanc, Michaela Mitchell, Natalie Roppolo 

Team Awards
4-Year Letter Winner: Michaela Mitchell
Most Valuable Performer: Landry West
Outstanding Performer (Overall Field Events): Landry West
Outstanding Performer (Throwing Events): Sarah Summerville
Outstanding Performer (Pole Vault): Alexandra Rivett
Outstanding Performer (Jumping Events): Landry West
Outstanding Performer (Overall Track Events): Gabrielle Chauvin
Outstanding Performer (Sprints and Hurdles): Michaela Mitchell
Outstanding Performer (Relays): Michaela Mitchell
Outstanding Performer (Distance Events): Gabriella Chauvin
Most Improved (Throwing Events): Jordan Klemm
Most Improved (Jumping Events): Clare Barfield, Cathryn Morris
Most Improved (Pole Vault): Anna Koonce
Most Improved (Sprints and Hurdles): Kelly Stephens
Most Improved (Distance Events): Jennifer Bennett
Coaches’ Award: Leanne Livingston
100 Point Club: Chelsea-Rose Bagnerise, Gabriella Chauvin, Kayla Mayo, Michaela Mitchell, Landry West

2015

Regular season record: Seven 1st-place finishes; two 2nd-place finishes
LHSAA State Indoor Track and Field Championships: 6th
Annie Hill won state title in 1600m run (5:19.81); school records were set by Gabbi Chauvin (3rd place in 800m run, 2:22.05) and the 4x200m relay team of Maggie Poché, Michaela Mitchell, Anne Marie Barfield and Rebecca Schwartzenburg (8th place, 1:49.90)
LHSAA Class 5A Outdoor Track and Field Championships: 10th
School-record performances: Maggie Poché (300m Hurdles, 4th place, 44.85); Chelsea-Rose Bagnerise, Michaela Mitchell, Ann Marie Barfield and Hunter Heaslip (4x100m Relay, 7th place, 49.20); and Maggie Poché, Kelly Stephens, Gabbi Chauvin and Michaela Mitchell (4x400m Relay, 3rd place, 3:57.85.
Region II-5A Track and Field Championships: 1st (first regional title since 1995)
District 5-5A Track and Field Championships 1st (eighth consecutive district title)
Coach: Charlie Daigle 

Post-Season Honors
LWSA All State: Annie Mill (1600m and 3200m); Maggie Poché (300m hurdles); 4x400m relay (Maggie Poché, Kelly Stephens, Gabbi Chauvin and Michaela Mitchell)
All Metro: Anna Koonce (pole vault); Annie Hill (1600m and 3200m); Gabbi Chauvin (1600m); Sarah Catherine LeBlanc (3200m); Maggie Poché (100m hurdles and 300m hurdles); 4x100m relay (Chelsea-Rose Bagnerise, Michaela Mitchell, Ann Marie Barfield and Hunter Heaslip); 4x200m relay (Maggie Poché, Michaela Mitchell, Hunter Heaslip and Rebecca Schwartzenburg); 4x400m relay (Maggie Poché, Kelly Stephens, Gabbi Chauvin and Michaela Mitchell)
LHSAA/Exxon Mobil Class 5A Academic All-State Team: Anne Marie Barfield, Miranda Gaupp, Samantha Knotts, Annabelle Laville, Sarah Catherine LeBlanc, Laurie Lyon, Maggie Poche, Madeleine Richard 

Team Awards
4-Year Letter Winners: Anne Marie Barfield, Annabelle Laville, Ellie Seiter
Most Valuable Performer: Maggie Poché
Outstanding Performer (Overall Field Events): Landry West
Outstanding Performer (Throwing Events): Elizabeth Landry
Outstanding Performer (Jumping Events): Landry West
Outstanding Performer (Overall Track Events): Maggie Poché
Outstanding Performer (Sprints & Hurdles): Maggie Poché
Outstanding Performer (Relays): Michaela Mitchell
Outstanding Performer (Distance Events): Annie Hill
Most Improved (Throwing Events): Melanie Miller
Most Improved (Jumping Events): Hannah Grace Babin
Most Improved (Sprints & Hurdles): Kelly Stephens
Most Improved (Distance Events): Sarah Catherine LeBlanc
100 Point Club: Chelsea-Rose Bagnerise, Gabbi Chauvin, Hunter Heaslip, Annie Hill, Maggie Poché, Landry West 

Individual Accomplishments
Mobile Challenge of Champions qualifiers: Annie Hill finished 3rd in the 1-mile run in a time of 5:08.18. Maggie Poché finished 4th in the 300m hurdles in 45.78. The 4x800m relay team (Annie Hill, Laurie Lyon, Elise Bordlee and Gabbi Chauvin) finished in 8th in 10:02.69.

2014

Regular season record: Six 1st-place finishes; 1 2nd-place finish
LHSAA State Indoor Track and Field Championships: 9th
4x200m relay: Alabel Olinde, Michaela Mitchell, Maggie Poche and Caitlin Carlos, 8th, 1:50.01
800m run: Anna Claire Maxwell, 3rd, 2:23.40 (new SJA record)
4x800m relay: Anna Claire Maxwell, Ellie Seiter, Elise Bordlee and Gabriella Chauvin, 4th, 10:17.60
3,200m run: Sarah LeBlanc, 5th, 12:40.09
4x400m relay: Maggie Poche, Michaela Mitchell, Ellie Seiter, Anna Claire Maxwell, 5th, 4:12.27 (new SJA record)
Long jump: Ann Marie Barfield, 6th, 15-09.75
Triple jump: Irene Brooksher, 5th, 33-01.25
LHSAA Class 5A Outdoor Track and Field Championships: 8th
1600m Run: Annie Hill, 3rd, 5:06.97 (new school record)
800m Run: Anna Claire Maxwell, 3rd, 2:16.45
300m Hurdles: Maggie Poche, 4th, 45.17
3200m Run: Annie Hill, 3rd, 11:24.75 (new school record)
4x400m Relay: Maggie Poche, Michaela Mitchell, Alabel Olinde and Anna Claire Maxwell, 3rd, 4:00.82 (new school record)
Region II-5A Track and Field Championships: 4th (qualified athletes in 6 events at state meet)
District 5-5A Track and Field Championships: 1st (qualified athletes in 12 of 18 events at regional meet)
Coach: Charlie Daigle 

Post-Season Honors
All-Metro: Landry West, Irene Brooksher, Kaitlyn Flieg, Anna Claire Maxwell, Gabby Chauvin, Annie Hill, Maggie Poche, Michaela Mitchell, Alabel Olinde
LHSAA/Exxon Mobil 5A All-Academic All-State: Camille Beck, Irene Brooksher, Caitlin Carlos, Elizabeth Gutierrez, Nicole Kotval, Kayla Quinlan, Hannah Sibley 

Team Awards
4-Year Letter Winners: Camille Beck, Irene Brooksher, Anna Clare Maxwell
Most Valuable Performer: Annie Hill
Outstanding Performer (Overall Field Events): Landry West
Outstanding Performer (Throwing Events): Ashley Gremillion
Outstanding Performer (Jumping Events): Landry West
Outstanding Performer (Overall Track Events): Maggie Poche
Outstanding Performer (Sprints & Hurdles): Maggie Poche
Outstanding Performer (Distance Events): Annie Hill
Most Improved (Throwing Events): Elizabeth Landry
Most Improved (Jumping Events): Cayley LeBlanc
Most Improved (Sprints & Hurdles): Alabel Olinde
Most Improved (Distance Events): Sarah Catherine LeBlanc
100 Point Club: Annie Hill, Anna Clare Maxwell, Maggie Poche, Landry West 

Individual Accomplishments
Mobile Challenge of Champions qualifiers: 4x800m relay team (Gabriella Chauvin, Ellie Seiter, Elise Bordlee and Anna Claire Maxwell) finished 3rd in a time of 9:50.42, setting an SJA school record. Annie Hill competed in the 2-mile run, finishing in a time of 11:43.16. 
Nicole Kotval signed scholarship papers to run track and field and cross country at Spring Hill.

2013

Season record: 7-0
LHSAA State Indoor Track and Field Championships: 6th
55m hurdles: Victoria Gough, 6th, 9.26
4x800m relay: Anna Claire Maxwell, Annie Peek, Mary LaHaye and Andree Laville, 2nd, 10:04.35
3200m run: Andree Laville, 6th, 12:46.54
4x400m relay: Anna Claire Maxwell, Annie peek, Elise Richard and Emily Mitchell, 5th, 4:15.27
High jump: Mallory Mire, 5th, 4-10.00
Long jump: Laura Marcantel, 4th, 16-10.00
LHSAA Class 5A Outdoor State Track and Field Championships: 27th
Javelin: Catherine Hodson, 6th, 122-07.00
800m run: Anna Claire Maxwell, 4th, 2:20.10
3200m run: Andree Laville, 7th, 12:35.40
4x400m relay: Elise Richard, Michaela Mitchell, Annie Peek and Anna Claire Maxwell, 5th, 4:05.05
Region II-5A Track and Field Championships: 2nd (qualified athletes in 4 events for state meet)
District 5-5A Track and Field Championships: Champions (qualified athletes in 17 of 18 events for regional meet)
Coach: Charlie Daigle 

Post-Season Honors
LSWA/LTFCA All-State: Anna Claire Maxwell
All-Metro: Catherine Hodson, Andree Laville, Morgan Leger, Laura Marcantel, Anna Claire Maxwell, Mallory Mire, Shelby Mockler, Annie Peek, Elise Richard, Michaela Mitchell
LHSAA/Exxon Mobil All-Academic All-State Composite Team: Catherine Hodson
LHSAA/Exxon Mobil All-Academic All-State Class 5A Team: Christina Hodson, Mary LaHaye, Mallory Mire, Alysse Wiggins, Emilie Winder, Emily Zeller 

Team Awards
4-Year Letter Winners: Catherine Hodson, Mary LaHaye, Laura Marcantel, Mallory Mire, Emily Mitchell, Annie Peek, Elise Richard, Alysse Wiggins
Most Valuable Performer: Catherine Hodson
Outstanding Performer (Overall Field Events): Catherine Hodson
Outstanding Performer (Throwing Events): Catherine Hodson
Outstanding Performer (Jumping Events): Irene Brooksher
Outstanding Performer (Overall Track Events): Victoria Gough
Outstanding Performer (Sprints & Hurdles): Victoria Gough
Outstanding Performer (Distance Events): Anna Claire Maxwell
Most Improved (Throwing Events): Shelby Mockler
Most Improved (Jumping Events): Irene Brooksher
Most Improved (Sprints & Hurdles): Maggie Poche
Most Improved (Distance Events): Laurie Lyon 

Individual Accomplishments
Mobile Challenge of Champions qualifiers: Mallory Mire, Catherine Hodson, Mary LaHaye, Annie Peek, Anna Claire Maxwell, Elise Richard, Andree Laville, Laura Marcantel

2012

Season record: 6-1
LHSAA State Indoor Track and Field Championships: 5th
1,600m run: Kassidy Noto, 4th, 5:29.86
800m run: Anna Maxwell, 3rd, 2:28.07
4x800m relay: Anna Maxwell, Annabelle Laville, Elise Richard and Kassidy Noto, 2nd, 10:15.36 (new school record)
3,200m run: Mary LaHaye, 4th, 12:19.29
High jump: Mallory Mire, 4th, 5-01.00
LHSAA Class 5A Outdoor State Track and Field Championships: 7th (tie)
Long jump: Laura Marcantel, 4th, 17-9¼
Javelin: Catherine Hodson, 5th, 123-1
1,600m run: Kassidy Noto, 3rd, 5:18.74
3,200m run: Kassidy Noto, 3rd, 11:40.89; Mary LaHaye, 4th, 11:53.12
Region II-5A Track and Field Championships: 2nd (qualified athletes in 7 events for state meet)
District 5-5A Track and Field Championships: Champions (qualified athletes in 14 events for regional meet)
Coach: Charlie Daigle 

Post-Season Honors
All-Metro: Kassidy Noto, Mary LaHaye, Catherine Hodson, Morgan Leger, Mallory Mire
All-Academic All-State Composite Team: Rebeccca Andries, Brook Barisich, Morgan Decuir, Alex Gautreaux
All-Academic All-State Class 5A Team: Andi Bdon, Susan Contois, Jessica Dismukes, Margaret Granier, Gabriella Gutierrez, Kassidy Noto 

Team Awards
4-Year Letter Winner: Brooke Barisich
Captain’s Awards: Rebecca Andries, Brooke Barisich, Andrea Bodin, Grace Butler, Elizabeth Cassisa, Brooke Contois, Morgan Decuir, Jessica Dismukes, Alexandra Gautreaux, Jenna Gourgues, Margaret Granier, Gabriela Gutierrez, Karley Noto, Kassidy Noto
Overall High Point Scorer: Kassidy Noto
Combined Events High Point Scorer: Catherine Hodson
Track Events High Point Scorer: Kassidy Noto
Field Events High Point Scorer: Catherine Hodson 

Individual Accomplishments
Mobile Challenge of Champions qualifiers: Elise Richard, Kassidy Noto, Annie Peek, Anna Clare Maxwell, Mary LaHaye, Mallory Mire, Catherine Hodson

2011

Season record: 6-0
LHSAA State Indoor Track and Field Championships: 4th
3,200m run: Mary LaHaye, state champion, 12:08.81 (personal best and new school record); Kassidy Noto, 3rd, 12:11.12 (personal record and previous school record)
4x800m relay: Rebecca Andries, Andre Laville, Anna Claire Maxwell and Annie Peek, 3rd, 10:22.42 (new school record)
55 meter dash: Bria Murray, 6th, 7.40 (personal record and new school record)
Long jump: Bria Murray, 2nd, 18-01.00 (season best)
Triple jump: Bria Murray, 5th, 34-08.75
High jump: Mallory Mire, 6th, 5-01.00 (personal record and tied school record)
Shot put: Brianna Golden, 3rd, 39-03.75 (personal record and new school record)
LHSAA Class 5A Outdoor State Track and Field Championships: 3rd (setting a school record with 52 points)
Shot put: Brianna Golden, state champion, 38-10
Discus: Brianna Golden, state champion, 123-3
3200m run: Mary LaHaye, state champion, 11:41.11
High jump: Mallory Mire, 2nd, 5-03.00
Long jump: Bria Murray, 2nd, 18-07.00
Triple jump: Bria Murray, 5th, 36-02.75
800m run: Sara Barber, 5th, 2:26.27
3,200m run: Andree Laville, 5th, 11:59:97
Region II-5A Track and Field Championships: 2nd (qualified athletes in 7 events for state meet)
Brianna Golden set the school record in the shot put: 40-00.25
Golden set a new CHS stadium record in the discus: 132-10
Bria Murray set the school record in the triple jump: 37-05.00
District 5-5A Track and Field Championships: Champions (qualified athletes in 14 events for regional meet)
Coach: Charlie Daigle 

Post-Season Honors
All-State: Mary LaHaye, Bria Murray, Brianna Golden
All-Metro: Brianna Golden (Outstanding Field Performer), Kassidy Noto, Mary LaHaye, Andree Laville, Bria Murray, Sam Eysink
All-Academic All-State Class 5A Team: Alexandria Bloise, Malena Moreau, Bria Murray 

Team Awards
4-Year Letter Winners: Adrienne Bosworth, Sam Eysink, Brianna Golden, Bria Murray
High Points Award Overall: Brianna Golden
High Points Award for Track Events: Mary LaHaye
High Points Award for Field Events: Brianna Golden
High Points Award for Combined (Field and Track) Events: Bria Murray
Captain’s Awards: Erica Allen, Sarah Barber, Alexandria Bloise, Adrianne Bosworth, Elizabeth DeLee, Amber Ellis, Sam Eysink, Brianna Golden, McKensey Lynch, Alex Matthew, Malena Moreau, Bria Murray, Laura Powell

Individual Accomplishments
Mobile Challenge of Champions qualifiers: Brianna Golden, Bria Murray, Sam Eysink, Rebecca Andries, Kassidy Noto, Sarah Barber, Annie Peek
Brianna Golden signed scholarship papers to join the track and field team at Southeastern Louisiana University. She was a finalist for the Advocate's Athlete of the Year.
Bria Murray signed scholarship papers to join the track and field team at Georgetown University.

2010

Season record: 5-1
LHSAA State Indoor Track and Field Championships: 4th (best finish in indoor meet)
Long jump: Bria Murray, 1st, 18-7¾ (SJA’s first-ever state champion for indoor season)
3,200 meters: Mary LaHaye, 3rd, 12:31.59
4x800 relay: Claire Hossley, Erinn Greenblatt, Stephanie Sotile and Annie Peek, 4th, 10:32.52 (SJA record)
LHSAA Class 5A Outdoor State Track and Field Championships: 3rd
Long jump: Bria Murray, 1st, 19-3¼ (9th best jump in the country this year)
Discus: Brianna Golden, 1st, 132-5 (5A state meet record; broke record set in 1998)
Shot put: Brianna Golden, 2nd place, 38-1½
High jump: Mallory Mire, 5th place, 5-2
Pole vault: Alison Arceneaux, 3rd place, 10-0
100 hurdles: Diana Marcantel, 3rd place, 15.55
Region II-5A Track and Field Championships: 3rd (qualified athletes in 6 events for state meet)
District 5-5A Track and Field Championships: Champions (qualified athletes in 14 events for regional meet)
Coach: Charlie Daigle 

Post-Season Honors
All-State: Bria Murray, Brianna Golden
All-Academic All-State Class 5A Team: Erinn Greenblatt, Megan Rabalais, Stephanie Sotile
All-Metro: Brianna Golden (Co-Outstanding Field Performer), Kassidy Noto, Mary LaHaye, Andree Laville, Bria Murray, Sam Eysink 

Team Awards
4-Year Letter Winners: Katherine Alch, Diana Marcantel, Stephanie Sotile
Highest Point Total (Track): Mary LaHaye
Highest Point Total (Field): Brianna Golden
Highest Point Total (Combined): Diana Marcantel
Overall Points Scorer: Diana Marcantel
Captain’s Awards: Katherine Alch, Diana Marcantel, Stephanie Sotile, Alison Arceneaux, Claire Hossley, Lauren Sicard, Sabrina Stansberry, Megan Rabalais and Kelley Verrett 

Individual Accomplishments
Mobile Challenge of Champions qualifiers: Alison Arceneaux, Bria Murray, Briana Golden
Diana Marcantel signed scholarship papers to join the track and field team at Southeastern Louisiana University.

2009

Season record: 7-0
LHSAA State Indoor Track and Field Championships: 5th
LHSAA State Outdoor Track and Field Championships: 8th
300m hurdles: Taylor Mockler, 1st
100m hurdles: Taylor Mockler, 3rd
Long jump: Bria Murray, 2nd
Triple jump: Brian Murray, 4th
Pole vault: Alison Arceneaux, 6th
Region II-5A Track and Field Championships: 3rd (qualified four athletes in six events for state meet)
District 5-5A Track and Field Championships: Champions
Brianna Golden (double winner: shot put and discus) and Bria Murray (double winner: long jump and triple jump) named co-outstanding field performers
Coach: Charlie Daigle 

Post-Season Honors
LSWA/LTFCA All-State: Taylor Mockler
All-Metro: Alison Arceneaux, Brianna Golden, Taylor Mockler, Bria Murray, Kelly Verret 

Team Awards
4-Year Letter Winner: Allison Fontenot
Captain’s Awards: Madeline Barone, Natalie Baronich, Morgan Broussard, Allison Fontenot, Kelly McCoy, Callea McGehee, Victoria Meroney, Taylor Mockler, Caroline Sotile, Seivauje Weber
Leadership Award: Victoria Meroney
Most Improved Track Performers Awards: Stephanie Sotile, Morgan Broussard
Most Improved Field Performers Awards: Alison Arceneaux, Kelly Verrett
Highest Point Total (track events) Award: Taylor Mockler
Highest Point Total (field events) Award: Brianna Golden
Highest Point Total (combined events) Award: Diana Marcantel
Highest Point Total (overall): Bria Murray
Most Valuable Player (field): Bria Murray
Most Valuable Player (track): Taylor Mockler
Coach’s Award: Adrianne Bosworth

2008

Season record: 4-3
LHSAA State Outdoor Track and Field Championships: 23rd
Discus: Brianna Golden, 5th, 108-7
Long jump: Bria Murray, 6th, 17-7
800 meters: SiMon Franklin, 7th, 2:22.85
4x400m relay: Jeanne Logarbo, Kaylan Listach, Victoria Meroney and SiMon Franklin, 5th, 4:03.84
Region II-5A Track and Field Championships: 5th (qualified six athletes in four events for state meet)
District 5-5A Track and Field Championships: Champions
Coach: Charlie Daigle 

Post-Season Honors
All-Metro: SiMon Franklin, Brianna Golden, Kaylan Listach, Jeanne Logarbo, Victoria Meroney, Bria Murray 

Team Awards
4-Year Letter Winners: SiMon Franklin, Kaylan Listach
Team Captain Awards: Laura LaHaye, Mackenzie Montelaro, Alyssa Puckett, Rebecca Barber, SiMon Franklin, Kaylan Listach, Megan Cockfield
Leadership Award: Alyssa Puckett
Most Improved Track Athlete: Jeanne Logarbo
Most Improved Field Athlete: Brianna Golden
Highest Point Scorer (Track): Allison Fontenot
Highest Point Scorer (Field): Sam Eysink
Highest Point Scorer (Combination and Overall): Bria Murray
Coach’s Award: Kaylan Listach
Most Valuable Performer: SiMon Franklin 

Individual Accomplishments
AAU Junior Olympics track and field championships: Bria Murray, 5th in long jump, 17’-11”

2007

Region II-5A Track and Field Championships: 5th (qualified six athletes in four events for state meet)
District 5-5A Track and Field Championships: 6th
Coach: Francisco Nieto 

Team Awards
4-Year Letter Winners: Lauren Bradberry, Claire Fahey
Best Freshman: Diana Marcantel
Most Dedicated: Heather Geoffroy
Most Team Spirit: senior LeAnn Phillips
MVP: junior SiMon Franklin

2006

LHSAA State Outdoor Track and Field Championships: 5th
High jump: Mallory Hitt, state champ, 5-4
800m run: SiMon Franklin, state champ, 2:16.94
1,600m run: Allison Fontenot, 3rd, 5:26.12
3,200m run: Allison Fontenot, 2nd, 11:47.01
Region II-5A Track and Field Championships: 5th (qualified three athletes in four events for state meet)
Allison Fontenot named outstanding track performer
District 5-5A Track and Field Championships: 2nd
Coach: Francisco Nieto 

Team Awards
4-Year Letter Winner: Mallory Hitt
Most Improved Award: Allison Fontenot
Coach’s Award: SiMon Franklin
MVP Award: Mallory Hitt 

Post-Season Honors
All-East Baton Rouge Parish Track and Field Team: Mallory Hitt, Carly Ristroph, SiMon Franklin, Allison Fontenot 

Individual Accomplishments
Mallory Hitt signed scholarship papers to join the track and field team at Vanderbilt University.

2005

LHSAA State Outdoor Track and Field Championships
High jump: Mallory Hitt, 2nd, 5-4
800m run: SiMon Franklin, 4th
Region II-5A Track and Field Championships: Qualified two athletes for state meet
Coach: Francisco Nieto 

Team Awards
4-Year Letter Winner: Stacie LaHaye
Most Improved: Sydney LeBlanc, Kaylan Listach
Outstanding Distance Runner: Stacie LaHaye
Best Sprinter: SiMon Franklin
Outstanding Field Athlete: Sarai Stansberry
Most Valuable Runner: Mallory Hitt 

Post-Season Honors
LSWA All-State Track and Field Team: Mallory Hitt

2004

LHSAA State Outdoor Track and Field Championships
High jump: Mallory Hitt, 5th, 5.0
200m dash: Mallory Hitt 3rd, 24.89
District 5-5A Track and Field Championships: 2nd
Coach: Sam Young 

Team Awards
Captain’s Award: Courtney Skidmore
Outstanding Track Award: Kat Bryant, Claire Fahey, Kristen Landry , Meredith Richard, Courtney Skidmore
Outstanding Field Award: Danielle Andry, Carly Ristroph, Sarai Stansberry
Most Valuable Award: Mallory Hitt
Coach’s Award: Danielle Andry, Stacie LaHaye, Kristen Landry, Claire Fahey, Carly Ristroph, Emily Routh 

Post-Season Honors
All-East Baton Rouge Parish Track and Field Team: Danielle Andry, Mallory Hitt, Carly Ristroph

2003

Coach: Sam Young

Team Awards
4-Year Letter Winners: Kathryn Cleland, Brittany Parker
Most Valuable Performer: Mallory Hitt
Outstanding Track Athletes: Brittany Parker, Britt Merritt, Kathryn Cleland, Stacie LaHaye, Courtney Skidmore, Charnee Richarson
Outstanding Field Athletes: Julie Neumann, Danielle Andry
Coach’s Award: Melissa Rolfsen, Crystal Dickerson, Meredith Richard

2002

Coach: Elizabeth Fontenot

Team Awards
4-Year Letter Winners: Lindsay Carlino, Janeé Routh
Captain’s Awards: Lindsay Carlino, Mamie Kruse, Janeé Routh
Coach’s Award: Genny Addison, Jessica Cantwell, Lindsay Carlino
Outstanding Track Performer: Lindsay Carlino, Kathryn Cleland, Britt Merritt, Courtney Skidmore
Most Valuable Performer: Elise Daniel

2001

Coach: Michelle Falgoust

Team Awards
4-Year Letter Winners: Sarah Altazan, Brandi Bielkiewicz, Kodi Collins
Captain’s Awards: Ashby Campesi, Katie Graffeo
Outstanding Field Performer: Kodi Collins
Outstanding Track Performer: Janeé Routh, Elise Daniel, Britt Merritt, Kathryn Cleland
Coach’s Award: Genny Addison, Jessica Cantwell, Brittany Parker, Natalie Miller
Most Valuable Performer: Janeé Routh

2000

Coach: Michelle Falgoust

Team Awards
4-Year Letter Winners: Amelia Veilleux, Denise Dickinson
Outstanding Runner: Sarah Altazan
Outstanding Field Performer: Kodi Collins
Coach’s Award 9th: Elizabeth Coco
Coach’s Award 10th: Lindsay Carlino
Coach’s Award 11th: Katie Graffeo
Coach’s Award 12th: Amelia Veilluex
Captain’s Awards: Maria Locker, Denise Dickinson
Most Spirited: Amanda Altazan, Rachel Graham
Most Valuable Performer: Janeé Routh
Most Improved: Megan Coney

1999

Coach: Elizabeth Fontenot and Richard Grant

Team Awards
4-Year Letter Winner: Fran Gransberry
Outstanding Field Performer: Shelia Melancon
Outstanding Runner: Catherine Radle
Most Improved: Fran Gransberry
Coach’s Award: Ashby Campesi, Janeé Routh
Captains: Diette Courregé and Suzanne Kaiser

1998

Coach: Kathy Saichuk

Team Awards
4-Year Letter Winner: Fran Gransberry
Captain’s Awards: Stephanie LeGleu, Becky Uffman
Coach’s Award: Erin Mix
MVP Field: Sallie Dupont
MVP Sprinter: Kristen LeBleu
MVP Distance: Stephanie LeGleu
Outstanding Mid-Distance: Catherine Demers
Most Improved: Becky Uffman
JV Captain’s Awards: Diette Courregé, Fran Gransberry
JV Coach’s Award: Ashley Campesi, Jansen Rothman

1997

Team Awards
4-Year Letter Winners: Korin Adkins, Jenny Skok, Paige Swift
Captain’s Awards: Korin Adkins, Jenny Skok
Most Improved: Catherine Radle
Outstanding Field: Renita Butler
Outstanding Sprinter: Jenny Skok
Outstanding Distance: Stephanie LeGleu
Most Valuable: Korin Adkins
Coach’s Award: Lindsay Wilkes
JV Captain’s Awards: Christina Escudé, Kristen Bell
Most Promising JV: Kristen LeBleu
JV Coach’s Award: Kristen Bell

1996

Stephanie LeGleu: 1st in District and Regionals in 1,600m and 3,200m

Team Awards
4-Year Letter Winner: Jenee LeBlanc
Captain’s Awards: Jenee LeBlanc, Jenny Skok
Coach’s Award: Ashley Blouin
Most Valuable Field Performer: Molly Bauch
Most Valuable Sprinter: Ashley Martin
Most Valuable Distance Runner: Stephanie LeGleu
Most Improved: Claire Knobles
Most Promising JV: Ashley Allen
JV Coach’s Award: Mandy Stevenson

1995

Region 2-5A Champions
Shot put: Allison Holladay, 1st
1,600m: Parrish King
3,200m: Parrish King
District 4-5A Champions
1,600m: Parrish King
3,200m: Parrish King
Sprint relay: 1st (first district relay champion in the program’s 21-year history)
100m hurdles: Erinn Wilkinson, 1st
Mile relay: 1st
400m dash: Erinn Wilkinson, 1st
JV Team District Championship
Coach: Kathy Saichuk 

Team Awards
4-Year Letter Winners: Dodd Pine, Erinn Wilkinson
Captain’s Awards: Dodd Pine, Erinn Wilkinson
Most Valuable Field Performer: Allison Holladay
Coach’s Award: Dodd Pine
Most Improved: Korin Adkins
Most Valuable Distance Runner: Parrish King
Most Valuable Sprinter: Ashley Mouton
Most Valuable All-Around: Erinn Wilkinson
Most Promising JV: Lynn LiRocchi
Coach’s Award JV: Paige Swift

1994

Region 2-5A Champions
District 4-5A Champions
JV Team District Championship
Coach: Kathy Saichuk 

Team Awards
4-Year Letter Winners: Alison Duplechin, Ginny Rougon
Captain’s Awards: Brooke Baiamonte, Alison Duplechin
Coach’s Award: Jennifer Cox
Most Improved: Brooke Baiamonte
Most Valuable Sprinter: Jenee LeBlanc
Most Valuable Distance Runner: Parrish King
Most Valuable Field Performer: Allison Holladay
Most Valuable All-Around: Erinn Wilkinson
Most Promising JV: Korin Adkins
Coach’s Award JV: Paige Swift

1993

Region 2-5A Champions
Coach: Kathy Saichuk 

Team Awards
4-Year Letter Winners: Kobi LeBlanc, Ashley Mouch
Captain’s Awards: Sarah Ferguson, Alison Duplechin
Most Improved: Brooke Baiamonte
Most Valuable Sprinter: Erinn Wilkinson
Most Valuable Distance Runner: Sarah Ferguson
Most Valuable Field Performer: Allison Holladay
Most Valuable All-Around: Kobi LeBlanc
Coach’s Award: Alison Duplechin, Genny Rougon
Most Improved JV: Tricia Screen

1992

Coach: Kathy Saichuk

Post-Season Honors
U.S. Marine Corps Distinguished Athlete Award: Jennifer Politz 

Team Awards
4-Year Letter Winners: Brittany Anzalone, Carolyn Day
Captain’s Awards: Dani Lamana, Daniell Esnard
Coach’s Award: Ashley Mouch
Most Valuable Sprinter: Erinn Wilkinson
Most Valuable Middle-Distance Runner: Kobi LeBlanc
Most Valuable Distance Runner: Dodd Pine
Most Valuable Field Performer: Kobi LeBlanc
Most Improved: Sarah Ferguson

1991

Coach: Kathy Saichuk

Team Awards
Captain’s Awards: Nicki Dalhauser, Kobi LeBlanc
Most Improved: Alison Duplechin, Brittany Anzalone
Most Valuable Field Performer: Kobi LeBlanc
Most Valuable Sprinter: Mallory Ryan
Most valuable Distance Runner: Sarah Ferguson
Coach’s Award: Meredith Monteleone, Megan Assaf

1990

Coach: Kathy Saichuk

Team Awards
Captain’s Award: Yvette Bonnano
Most Improved: Jennifer Kaiser, Keitha Bradford
Outstanding Field Performer: Kobi LeBlanc
Outstanding Sprinter: Kobi LeBlanc
Outstanding Distance Runner: Carolyn Day
Coach’s Award: Claire Decuir

1989

State (Indoor and Outdoor championships)
3,200m run: Wren Eversberg, 1st
Region 2-5A
3,200m run: Wren Eversberg, 1st
District 6AAAA: 2nd
Mile Relay: Brittany Anzalone, Claire Decuir, Andrea Webber and Wendy Post, 1st
400m run: Brittany Anzalone, 1st
Long jump: Amy Zeno, 1st
1,600m run: Andrea Webber, 1st
3,200m run: Wren Eversberg, 1st
Coach: Kathy Saichuk 

Post-Season Honors
District 6-AAAA Most Valuable Athlete: Wren Eversberg
East Baton Rouge All-Parish: Anna Kathryn Campbell, Wren Eversberg, Andrea Webber, Amy Zeno 

Team Awards
4-Year Letter Winner: Andrea Webber
Captain’s Awards: Wren Eversberg, Andrea Webber
Most Improved: Anna Kathryn Campbell
Outstanding Field Performer: Amy Zeno
Outstanding Track Performer: Andrea Webber
Outstanding Distance Runner: Wren Eversberg
Coach’s Award: Tiffany Quinlan, Honey Nesbit 

Individual Accomplishments
Andrea Webber signed scholarship papers to compete on the Northwestern State University track and cross country teams. Amy Zeno and Wren Eversberg signed scholarship papers to compete on the collegiate level.

1988

State Indoor Championship
3,200m: Wren Eversberg
District 6-AAAA: 1st
Long jump: Amy Zeno, 1st (Outstanding Field Performer)
1,600m run: Andrea Webber, 1st (Outstanding Track Performer)
800m run: Andrea Webber, 1st (Outstanding Track Performer)
100m hurdles: Sheri Swenson, 1st
3,200m run: Wren Eversberg, 1st 

Post-Season Honors
East Baton Rouge All-Parish: Wren Eversberg

Team Awards
Captain’s Awards: Amy Zeno, Andrea Webber
Coach’s Award: Donna Matherne
Most Improved: Sheri Swenson
Outstanding Field Performer: Amy Zeno
Outstanding Track Performer: Andrea Webber
Outstanding Distance Runner: Wren Eversberg

1987

Coach: Holly Randow

Team Awards
Captain’s Awards: Debbie Boudreaux, Amanda Norwood
Coach’s Award: Andrea Webber
Most Valuable Field Performer: Debbie Boudreaux
Most Valuable Sprinter: Celeste Lamy
Most Valuable Distance Runner: Dawn Mouton

1986

Coach: Holly Randow

Team Awards
Captain’s Awards: Debbie Boudreaux, Amanda Norwood
Most Valuable Field Performer: Debbie Boudreaux
Most Valuable Sprinter: Celeste Lamy
Most Valuable Distance Runner: Wren Eversberg
Coach’s Award: Andrea Webber

1985

Coach: Holly Randow

Team Awards
Captain’s Awards: Dollie Hebert, Laurie Lee
Most Valuable Track Performer: Dawn Mouton
Most Valuable Field Performer: Dollie Hebert

1984

Region 2-5A: 5th
District: 3rd
Coach: Holly Randow 

Team Awards
Captain’s Awards: Dollie Hebert, Suzanne Harris
Most Valuable Track Performer: Suzanne Harris
Most Valuable Field Performer: Dollie Hebert, Debbie Boudreaux

Coach

Head Coach
Charlie Daigle
daiglec@sjabr.org 
(225) 270-6029

Championship Teams

State Championships
2019

State Runner-Up
2019 (Indoor)

Regional Championships
2019, 2017, 2015, 1995, 1994, 1993

District Championships
2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 1995, 1994, 1988

Questions?

For questions about SJA Athletics, please contact our Athletic Director:

Athletic Director
Dorinda Beaumont
beaumontd@sjabr.org
(225) 388-2290
 
If you have additional information about athletics at SJA, please contact our Assistant to the Athletic Director:

Assistant to the Athletic Director
Nan Murtagh
murtaghn@sjabr.org
(225) 388-2330